Іран подав позов до Міжнародного суду ООН проти Канади, Швеції, України та Великобританії через рішення ICAO, пов’язане зі збиттям пасажирського літака авіакомпанії МАУ в 2020 році.
Громадяни чотирьох країн перебували в літаку Boeing 737-800 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", який був збитий невдовзі після зльоту з Тегерана 8 січня 2020 року. Усі 176 осіб, які перебували на борту, загинули.
Через три дні Іран визнав, що його військові випустили дві ракети "земля-повітря" по літаку, який прямував до Києва, але заявив, що це було помилково.
Іран оскаржує березневе рішення Міжнародної організації цивільної авіації ООН (ICAO) щодо збиття літака.
ICAO вирішила, що має юрисдикцію виносити рішення у справі, порушеній чотирма країнами проти Ірану, які звинувачують Тегеран у "використанні зброї проти цивільного літака в польоті".
Іран закликав Міжнародний суд постановити, що ICAO не має юрисдикції, і скасувати своє рішення.
У своїй заяві до Міжнародного суду Тегеран заявив, що його військові збили рейс PS752 "ненавмисно та через людську помилку".
"Іранські військові неправильно визначили ціль та обстріляли літак двома ракетами без отримання дозволу, що суперечить обов’язковим військовим нормам", - заявив Іран суду. Тегеран додав, що його військові перебували в "періоді підвищеної бойової готовності... в очікуванні можливого нападу з боку військових сил США".
Міністерство закордонних справ Великої Британії привітало березневе рішення ICAO, заявивши, що це робить країни "на крок ближче до притягнення Ірану до відповідальності за його незаконне збиття" літака.
"Тепер ми переходимо до наступної фази нашої справи проти Ірану в ICAO... Ми як і раніше віддані прагненню домогтися справедливості, прозорості та відповідальності для 176 невинних жертв та їхніх сімей", — заявили в британському міністерстві.
У 2020 році Іран запропонував виплатити "150 000 доларів або еквівалент у євро" кожній родині жертв. Українські та канадські офіційні особи різко розкритикували цю заяву, заявивши, що компенсація не повинна вирішуватися шляхом односторонніх заяв.