24.04.25 

ImageСолом'янський районний суд Києва затвердив угоду про визнання винуватості з колишнім директором зовнішньоторговельного департаменту АТ "Мотор Січ" Олегом Дзюбою.

Дзюба уклав угоду з прокурором за два дні до судового засідання, повідомляє "Судовий репортер" із посиланням на вирок.

У суді обвинувачений розповів, що з 1987 року працював у "Мотор Січ", у 2015 році був призначений на посаду директора зовнішньоторговельного департаменту й відповідав за укладення контрактів. Перебував під керівництвом генерального директора, а в подальшому, президента АТ "Мотор Січ" В?ячеслав Богуслаєва. Підприємство фактично належало Богуслаєву. До 2014 року "Мотор Січ" експортувала товари на підприємства військово- промислового комплексу РФ. Указом Президента України у 2014 році експорт товарів військового призначення у Росію припинився. Але "Мотор Січ", за словами Дзюби, продовжила продаж товарів до РФ, скориставшись "посередництвом" компаній із Китайської народної республіки. 

На початку 2022 року Дзюба перебував у Росії, де проводив зустрічі з приводу подальшого експорту товарів, виготовлених АТ "Мотор Січ", про результати яких по поверненню в Україну доповів Богуслаєву.

Після початку повномасштабної збройної агресії РФ проти України у березні-квітні 2022 року "Мотор Січ" поставила китайській компанії за договором 2021 року три партії запчастин для ремонту авіадвигунів. Надалі такі запчастини з КНР ввозилися до Росії через посередницькі компанії громадян РФ на російські заводи для ремонту авіадвигунів. Як стверджує Дзюба, він особисто обговорював поставки з Богуслаєвим і останній достовірно знав, що "Мотор Січ" поставляє запчастини до РФ.

За матеріалами справи, у березні-квітні 2022 року за такою схемою "Мотор Січ" ввезла до Росії запчастин до авіадвигунів на суму понад 71 млн грн.

Крім того, у травні 2022 року "Мотор Січ" поставила компанії з Гонконгу двигуни для гвинтокрилів російського виробництва.

Дзюба підтвердив, що у Богуслаєва вигадали схему вивозу з "Мотор Січ" заготівок для виготовлення у "ДНР" лопаток до авіаційних двигунів. Філіал АТ "Мотор Січ", який виготовляв такі лопатки, знаходився на тимчасово окупованій території - у місті Сніжне Донецької області. Щоб замаскувати ці дії, запчастини продавали до Об?єднаних Арабських Еміратів, а далі через підконтрольні компанії ввозили до Росії і, зрештою, до Сніжного. Кошти за виготовлення сплачувались РФ, а податки - "ДНР"

За версією обвинувачення, до "республіканського бюджету "ДНР" було зараховано 58,6 млн. російських рублів (що становило 20,51 млн. грн.), сплачених у вигляді "вивізного мита".

Дії Дзюби кваліфікували як ведення господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, вчинене за попередньою змовою групою осіб (ч.2 ст.28, ч.4 ст.111-1 ККУ), пособництво державі-агресору шляхом підготовки передачі та передачі матеріальних ресурсів (ч.2 ст.28, ст.111-2 ККУ) і сприяння діяльності терористичної організації (ч.1 ст.258-3 ККУ).

За угодою, Дзюбу засудили до 5 років позбавлення волі і звільнили від відбування призначеного покарання з іспитовим строком 3 роки.

Обвинувачений був одразу звільнений з-під варти в залі суду. В ізоляторі він провів 2,5 роки.

Нагадаємо, що президента "Мотор Січі" Богуслаєва і його менеджера Дзюбу затримали в жовтні 2022-го. Богуслаєв досі утримується під вартою.

У 2023 році президент Володимир Зеленський запровадив санкції до Богуслаєва. Активи бізнесмена вартістю понад 12 млрд гривень заарештували. У 2024-му Вищий антикорупційний суд конфіскував активи Богуслаєва на користь держави.

Справа за обвинуваченням Богуслаєва перебуває на розгляді Солом?нського суду Києва. Після затвердження угоди щодо Дзюби справу передали іншій колегії суддів.