25.04.25 

ImageНаціональне бюро розслідувань на транспорті оприлюднило Повідомлення про хід розслідування аварії літака АТ-3 R100 UR-CSB, що експлуатувався ТОВ "Льотна школа "Кондор".

Згідно з повідомленням, 10-го квітня 2024 року екіпаж літака АТ-3 R100 UR-CSB, що експлуатувався ТОВ "Льотна школа "Кондор", у складі пілота-інструктора та слухача-пілота, відповідно до польотного завдання виконував навчально-тренувальний політ у пілотажну зону в районі ЗПМ Хмельницький.

Пілотування здійснював слухач-пілот. Літак виконав зліт з МК-159º о 08:02 за місцевим часом. Після зльоту, на висоті близько 150-170 футів, виникла вібрація двигуна та впали оберти. Пілот-інструктор взяв управління літаком на себе, зменшив оберти, щоб зменшити вібрацію. Вібрація двигуна трохи зменшилась. Тоді пілот-інструктор зменшив оберти до малого газу та перевів літак на зниження, щоб підтримувати швидкість, необхідну для польоту. Але навіть на режимі малого газу вібрація не зникла. Пілот-інструктор перевів важіль газу двигуна майже до злітного, але оберти двигуна не збільшились. Літак втратив швидкість і висоту, зіткнувся лівою частиною крила із землею, упав на край зораного поля та перевернувся. Внаслідок падіння літак повністю зруйновано. Слухач-пілот тілесних ушкоджень не зазнав, пілот-інструктор отримав тяжкі тілесні ушкодження.

Розслідуванням встановлено:

  • ПС було сертифіковане, обладнане та проходило технічне обслуговування згідно з діючими правилами та затвердженими процедурами.
  • ПС мало чинний сертифікат льотної придатності та чинний сертифікат перегляду льотної придатності згідно з Авіаційними Правилами України.
  • ПС було підготовлене до польотів. Маса та центрівка літака відповідали розрахунковим даним та знаходились в межах допуску. 
  • Пілот-інструктор та слухач-пілот мали відповідні свідоцтва, стан їх здоров’я був задовільний, екіпаж мав достатньо часу на відпочинок перед польотом.
  • Слухач-пілот прибув на ЗПМ за 20 хвилин до запланованого часу вильоту.
  • Імовірно передпольотна підготовка не проводилась. За словами пілота-інструктора він поєднав передпольотну підготовку з передпольотним оглядом повітряного судна та провів її на стоянці літака. В бортовому журналі літака відсутній підпис пілота-інструктора про проведення передпольотної підготовки.
  • Після відриву літака від ЗПС, на початковому етапі набору висоти сталося різке падіння обертів та виникла вібрація двигуна.
  • Згідно з КЛЕ літака АТ-3, у разі відмови двигуна (engine failure) на етапі зльоту, пілот має здійснити посадку перед собою, уникаючи перешкод.
  • Після відмови двигуна (engine failure) пілот-інструктор розпочав виконання лівого розвороту з метою облетіти дерева попереду і потрапити на чисте поле ліворуч.
  • Під час виконання лівого розвороту пілот-інструктор зменшив оберти двигуна до малого газу щоб усунити вібрацію.
  • Швидкість літака почала падати і пілот-інструктор змушений був перевести літак на зниження, підтримуючи безпечну швидкість.
  • Літак втрачав висоту, а вібрація не зникала. Тоді пілот-інструктор перевів важіль газу майже на злітний режим, але рівень вібрації збільшився, оберти залишились без зміни. Пілот-інструктор приймає рішення виконати вимушену посадку на поле та перекриває кран подачі пального до двигуна. Гвинт зупинився, літак втратив швидкість і перейшов в некероване звалювання та лівим напівкрилом зіткнувся із землею.
  • Було виконане дослідження стану двигуна літака. Знайдено забруднений повітряний фільтр продуктами згоряння часточками твердого вуглецю та масляного бруду.
  • Імовірно, внаслідок забруднення продуктами згоряння, під час зльоту правий карбюратор, почав працювати з відхиленнями від нормальної роботи. Забруднення могло призвести до різниці в продуктивності правого та лівого карбюраторів, що призвело до розбалансування карбюраторів, внаслідок чого виникла вібрація двигуна.
  • В польоті екіпаж не знав про наявність та не використовував плечові прив’язні ремені безпеки, що ймовірно призвело до серйозного травмування пілота-інструктора.
  • Під час виконання навчальних польотів, на ЗПМ Хмельницький ні старшого авіаційного начальника, ані диспетчера-інформатора не було, аварійне обслуговування не надавалося.

НБРТ завершило польовий етап розслідування та етап опрацювання і аналізу речових доказів. На цей час завершується підготовка проекту остаточного звіту за результатами розслідування.