Сьогодні, 1 червня 2009 року, вперше в Україні введено в дію Систему централізованого метеорологічного забезпечення аеронавігації (СЦМЗА), створену Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (Украерорух). Відтепер національна практика метеорологічного забезпечення аеронавігації у більшій мірі відповідає міжнародним стандартам.
З упровадженням системи вирішено проблему оперативного надходження достовірної і точної метеоінформації на робочі місця авіадиспетчерів усіх районних диспетчерських центрів в Україні в реальному часі і стандартних форматах та протоколах обміну, що застосовуються в усьому світі.
Новостворена система являє собою програмно-апаратний комплекс, призначений для отримання, обробки та розповсюдження авіаційної метеорологічної інформації, необхідної для синоптиків, що здійснюють метеорологічне забезпечення районних диспетчерських центрів (РДЦ) обслуговування повітряного руху, та власне для авіадиспетчерів РДЦ. Вони передають екіпажам повітряних суден інформацію про погоду на аеродромах призначення і запасних аеродромах, про особливі явища погоди на маршрутах польотів, а також надають авіакомпаніям метеоінформацію, необхідну для передпольотного планування. Постійний моніторинг метеорологічних умов, які впливають на виконання польотів - напряму та сили вітру, температури повітря, особливих погодних явищ на різних висотах та ін. - дозволяє екіпажам повітряних суден обирати найбільш безпечний і економічно вигідний маршрут та ешелон польоту.
Центр Системи, який знаходиться в регіональному структурному підрозділі Украероруху в Борисполі, введено в експлуатацію 30 грудня 2008 року, а 20 травня 2009 року впроваджено автоматизовані системи об'єктів автоматизації СЦМЗА в регіональних структурних підрозділах у Сімферополі, Дніпропетровську, Одесі і Львові та автоматизоване робоче місце керівника польотів у Харківському районному диспетчерському центрі. Вже розпочато впровадження другої черги Системи - зовнішнього веб-сервера, який використовуватимуть експлуатанти та користувачі повітряного простору для передпольотного планування та передпольотної підготовки.
Зацікавленість у доступі до метеоданих СЦМЗА виявляють також інші потенційні споживачі - органи планування польотів авіакомпаній, метеорологічні органи інших відомств, оскільки інформація, яка надходить в центр системи, може бути корисною багатьом різним категоріям користувачів повітряного простору України. Реалізацію другого етапу СЦМЗА передбачається завершити у грудні 2009 року.
Система централізованого метеорологічного забезпечення аеронавігації з використанням системи SADIS упроваджена на виконання наказу Міністерства з надзвичайних ситуацій та Мінтрансзв'язку від 28.12.2006 №1216/848 "Про удосконалення метеорологічного забезпечення та обслуговування повітряного руху в повітряному просторі України" з метою підвищення рівня інформаційно-прогностичного забезпечення державної системи використання повітряного простору України.
Довідка. Супутникова система розповсюдження авіаційних метеорологічних даних (SADIS) введена в експлуатацію і успішно працювала в Україні з березня 2003 року.
Оперативна авіаметеоінформація з міжнародних банків метеоданих і Всесвітніх центрів зональних прогнозів (у Лондоні й Вашингтоні) через систему SADIS надходила на робочі місця авіадиспетчерів районних диспетчерських центрів. Тож СЦМЗА стала другим поколінням системи SADIS, досконалішою за технічним рівнем та функціональним призначенням.
Завдяки введенню в дію СЦМЗА мінімізовані розбіжності між національною та міжнародною практикою метеорологічного забезпечення аеронавігації.
29 травня 2009 року підписано протокол з розподілу функцій з метеорологічного обслуговування аеронавігації між Держгідрометом та Державіаадміністрацією, відповідно до якого з 1 червня 2009 метеорологічне забезпечення аеронавігації на маршруті здійснює Украерорух, а метеорологічне забезпечення зльоту та посадки повітряних суден на аеродромах цивільної авіації України здійснюють організації Держгідромету.
Для організації метеорологічного забезпечення аеронавігації на маршруті у класифікованому повітряному просторі України в Украерорусі створено відділ метеорологічного забезпечення аеронавігації, якому підпорядковані групи метеозабезпечення районних диспетчерських центрів у п'яти регіональних структурних підрозділах підприємства.
Довідка. Державне підприємство обслуговування повітряного руху України створене у 1992 р. Генеральний директор Украероруху - Юрій Чередніченко. Підприємство надає повний спектр послуг з аеронавігаційного обслуговування: обслуговування повітряного руху, організація потоків повітряного руху, організація і менеджмент повітряного простору, радіотехнічне забезпечення зв'язку, навігації і спостереження, забезпечення метеорологічною та аеронавігаційною інформацією всіх видів польотів у зоні своєї відповідальності, що охоплює 5 районів польотної інформації загальною площею 776 442 кв. км. Офіційний веб-сайт Украероруху - http://www.uksatse.ua/